Vårhälsningar från generalsekreterare Staffan Forssell
Under den första tiden som generalsekreterare för Föreningen Norden börjar jag successivt att lära känna föreningen, vår verksamhet och våra samarbetspartners. Några resor runt om i landet och i Norden har bjudit på många fina möten, upplevelser och nya perspektiv.
I Umeå firades Nordens dag med pompa och ståt, i närvaro av både den svenska och finska ministern med ansvar för nordiska frågor. Nordens dag är en möjlighet att lyfta vikten av det nordiska samarbetet – regionalt, nationellt och över gränser. Många av Föreningen Nordens lokalavdelningar tog tillfället i akt att skriva debattartiklar och insändare i samband med Nordens dag. Läs debattartikeln här.
Jag fick fira Nordens dag i Stockholm också, på vårt frukostevent om framtidens demokrati och unga, som arrangerades i samarbete med Nordiska ministerrådet. Ett populärt och uppskattat event med många intressanta perspektiv. Jag vill särskilt lyfta de unga nordiska representanterna i panelen som briljerade med sina kunskaper och insikter.
I Oslo förra veckan fick jag träffa nordiska kollegor och lära mig mer om vår digitala plattform Norden i skolan, och arbetet som görs för att Norden ska få en tydlig plats i klassrummet. Med nya ögon kommer jag in och ser allt bra som Föreningen Norden gör, inte minst tillsammans med våra systerorganisationer runt om i Norden. Nordjobb och Norden i skolan är bara två exempel som ger unga möjlighet att möta Norden.
På hemmaplan pågår arbetet med Nordens samarbetspris 2026 för fullt. Efter att ha fått in rekordmånga nomineringar i år har juryn en spännande uppgift att utse årets vinnare. Jag kan inte avslöja mer än att konkurrensen är hård, och att priset som vanligt kommer att delas ut på Nordiska museet i början av juni.
Varma vårhälsningar,
Staffan Forssell
Generalsekreterare Föreningen Norden
