Min plats i Norden: Joanna Rubin Dranger
I samband med Nordens dag 2024 ber vi några nordbor – kända och mindre kända – att dela med sig av sina tankar om Norden. Joanna Rubin Dranger är serietecknare, författare och illustratör.
Vilket ord förknippar du mest med Norden?
– KÄRLEK <3. Jag älskar att bo i Norden, för naturen, årstiderna, friheten, jämlikheten.
Berätta om din plats i Norden!
– Jag bor i Stockholm och älskar att vara utomhus, jag åker skidor på längden och utför, paddlar, går i skogen, promenerar varje dag, lyssnar på fåglarnas kvitter. Jag absolut älskar att bo i Stockholm, också för att vattnet är så närvarande. Skärgården är mitt andra underbara hem, horisonten, öarna, himlarna. Nu i vår ser jag fram emot att åka till Norge, Danmark, Finland och Island för att prata om min bok. Eftersom jag aldrig tidigare har varit på Island är jag också väldigt nyfiken på att få uppleva naturen där.
Du kan vinna Joannas bok!
Gör som Joanna och berätta om din plats i Norden. Dela med dig av en bild och en kort text där du berättar om din plats i Norden, i kommentarerna på våra inlägg om kampanjen på Facebook eller Instagram, eller i ett eget inlägg/story. Glöm inte att tagga Föreningen Norden och använda #minplatsiNorden. Alla som deltar är med i utlottningen av fina priser! Vi lottar bland annat ut boken ”Ihågkom oss till liv” av Joanna Rubin Dranger, som vann Nordiska rådets litteraturpris 2023.
Bilden på Joanna Rubin Dranger är tagen av Karl Gabor.